Organizatorzy
Informacje o organizatorach
Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski. Jej misją jest wysokiej jakości kształcenie studentów i młodych naukowców, prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych w obszarze nauk technicznych i społecznych.
Na 6 wydziałach i 30 kierunkach studiów Politechniki Białostockiej studiuje obecnie blisko 7 tysięcy studentów.
Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w 10 dyscyplinach.
Strategicznymi dokumentami wyznaczającymi kierunki rozwoju Politechniki Białostockiej są: Strategia Rozwoju Politechniki Białostockiej na lata 2021-2024 z perspektywą przedłużenia do 2030 roku, Strategia Społecznej Odpowiedzialności Uczelni oraz Strategia zrównoważonego rozwoju „Moja Zielona Politechnika”.
Politechnika Białostocka w 2023 roku po raz pierwszy w swojej historii w międzynarodowym rankingu UI GreenMetric została sklasyfikowana na 4. miejscu wśród polskich uczelni. W rankingu QS World University: Sustainability 2024, Politechnika Białostocka uplasowała się na 15 miejscu w Polsce.
Wydział Inżynierii Zarządzania jest drugim pod względem liczby studentów wydziałem Politechniki Białostockiej.
Kadrę Wydziału stanowi przeszło 90 pracowników naukowo-dydaktycznych.
W strukturze Wydziału funkcjonują 4 katedry:
- Międzynarodowa Katedra Logistyki i Inżynierii Usług,
- Katedra Marketingu i Turystyki,
- Katedra Zarządzania,
- Ekonomii i Finansów oraz Katedra Zarządzania Produkcją.
Wydział posiada kategorię naukową A w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.
Wydział jest współwydawcą międzynarodowego czasopisma naukowego Engineering Management in Production and Services (ojspb.edu.pl).
Obecnie ponad 1400 studentów kształci się na 6 kierunkach studiów I stopnia: zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, logistyka, zarządzanie i inżynieria usług, zarządzanie finansami i rachunkowość, turystyka i rekreacja, oraz studiach II stopnia: zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, logistyka.
Na Wydziale wybrane kierunków studiów posiadają akredytacje: ACCA, AICPA&CIMA, IPMA, KAUT.
Studia na Wydziale ukończyło dotychczas ponad 19 tysięcy absolwentów.
Politechnika Poznańska jest uczelnią techniczną o wiodącej pozycji nie tylko na polskiej ale również międzynarodowej arenie naukowej i dydaktycznej. Tym samym Politechnika Poznańska jest uniwersytetem o renomowanej jakości kształcenia oraz liderem Uniwersytetu Europejskiego „EUNICE”. Uczelnia jest również zrzeszona w licznych organizacjach międzynarodowych m.in. CESAER (Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research) – europejskiej organizacji zrzeszającej najlepsze wyższe szkoły techniczne, SEFI (European Society for Engineering Education), EUA (European University Association), IAU (International Association of Universities), ADUEM (Alliance of Universities for Democracy) oraz Baltic University Programme (BUP) i Sino-Polish University Consortium.
Politechnika Poznańska to również „Zielony Uniwersytet Techniczny” promujący ekologiczne postawy, odnawialne źródła energii, zrównoważony rozwój, efektywne wykorzystanie zasobów i gospodarkę obiegu zamkniętego nie tylko w obszarze edukacji, badań naukowych ale również w codziennej praktyce funkcjonowania nowoczesnej Uczelni. Obecnie siedem dyscyplin naukowych posiada kategorię A, a dwie najwyższą notę A+. Politechnika Poznańska to łącznie dziewięć wydziałów o wysokiej renomie, tworzących istotne rozwiązania kluczowych i współczesnych problemów poprzez najwyższy poziom prac naukowych i badawczo-rozwojowych.
Wydział Inżynierii Zarządzania na Politechnice Poznańskiej jest rozpoznawalnym ośrodkiem naukowym o uznanej pozycji międzynarodowej, prowadzącym interdyscyplinarne badania naukowe, kształcenie oraz rozwój kadry akademickiej w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, w obszarach współczesnego zarządzania, logistyki i bezpieczeństwa w powiązaniu z technologią, humanizmem i zrównoważonym rozwojem.
Wydział jest liderem umiędzynarodowienia na Politechnice Poznańskiej. Działalność Wydziału Inżynierii Zarządzania wynika z synergii pomiędzy wiedzą i doświadczeniem pracowników oraz dostępnej infrastruktury, której kluczowy element stanowią laboratoria. Najnowszym wydziałowym laboratorium jest Laboratorium SMART FACTORY 4.0., w którym zainstalowana jest inteligentna fabryka w skali mikro – zestaw Fischer Technik. Makieta fabryki zawiera rzeczywiste elementy automatyki przemysłowej i jest sterowana m.in. przez PLC firmy Siemens oraz pozwala na kodowanie poszczególnych elementów i ich śledzenie z wykorzystaniem NFC.
Kadrę Wydziału stanowią pracownicy naukowo-dydaktyczni trzech następujących Instytutów:
- Instytut Zarządzania i Systemów Informacyjnych,
- Instytut Logistyki,
- Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości.
Studenci mogą podejmować kształcenie na trzech kierunkach studiów I i II stopnia: Inżynieria zarządzania (również w języku angielskim: I stopień – Engineering Management, II stopień – Managing enterprise of the future), Logistyka (również w języku angielskim na II stopniu kształcenia – Logistic systems) oraz Inżynieria bezpieczeństwa i jakości.
Wydział Inżynierii Zarządzania posiada kategorię naukową A w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości a tym samym uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w tejże dyscyplinie. Ponadto posiada między innymi wdrożony i certyfikowany system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2015, certyfikację IPMA Student a kierunki INŻYNIERIA ZARZĄDZANIA i Logistyka otrzymały akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT).
Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania, działający od 1969 roku reprezentuje dyscyplinę nauki o zarządzaniu i jakości w Polskiej Akademii Nauk. Misją Komitetu jest stymulowanie rozwoju nauk organizacji i zarządzania w Polsce oraz promowanie w innych środowiskach naukowych oraz w praktyce osiągnięć z zakresu zarządzania oraz ich twórców. Celami Komitetu są:
- reprezentowanie środowiska nauk o zarządzaniu i jakości wobec innych nauk, władz Polskiej Akademii Nauk i jej pozostałych komitetów, rządu, organizacji międzynarodowych zajmujących się zarządzaniem i opinii publicznej,
- podnoszenie poziomu naukowego ludzi i instytucji tworzących środowisko nauk o zarządzaniu i jakości,
- aktywne oddziaływanie na środowiska lokalne i praktyków dla poprawy skuteczności i efektywności zarządzania,
- integrowanie środowiska osób zajmujących się zarządzaniem.
W ramach Komitetu funkcjonuje również Kapituła Medalu im. Tadeusza Kotarbińskiego oraz prowadzony jest konkurs na „Najlepszą pracę naukową z dziedziny zarządzania”. Komitet wydaje kwartalnik naukowy „Organizacja i Kierowanie, a także organizuje co 2 lata – za każdym razem z innymi ośrodkami naukowymi – konferencję środowiskową „Szkoła Letnia Zarządzania” – w 2025 roku Letnią Szkołę Zarządzania „AIM” organizowaną przez Politechnikę Poznańską oraz Politechnikę Białostocką.
Władze Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania stanowią:
Przewodnicząca: prof. dr hab. inż. Agnieszka ZAKRZEWSKA-BIELAWSKA, Politechnika Łódzka
Honorowy Przewodniczący: prof. dr hab. Bogdan NOGALSKI, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
Zastępcy przewodniczącego: prof. dr hab. Ewa STAŃCZYK-HUGIET, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz dr hab., prof. SGH Piotr WACHOWIAK, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie